Паисиевци възкресиха духа на Апостолите
Публикувана от webmaster на 08.11.2013 - 10:28
В Деня на будителите и по повод 100-годишнината на СОУ „Отец Паисий“ бе представено обновеното пано „Апостолите на България“, дело на известния кърджалийски художник Георги Трифонов. Директорът на училището Златко Атанасов връчи на съпругата на художника Йорданка Христова почетния знак на училището. Семейство Павлина и Владимир Чукич , възстановили паното, също получиха плакета, който е копие на паното на Георги Трифонов.
Разширена новина
Броени дни остават до онази дата, която е кулминацията на стогодишния юбилей. На 18 декември 1913 година една шепа деца прекрачват прага на класната стая. В своята стогодишна история нашето училище винаги е било крепост на българщината, образованието. На този ден искаме да отдадем почит към вашето свято дело, обърна се директорът към бившите преподаватели. Днес учителите постигат добри европейски образователни стандарти и днес класните стаи са пълни. Тук учат 1200 деца. Училището е значимо и знаково. То е това училище, към което сте се стремели вие , а ние сме наследници на вашето дело и работа, добави Атанасов. Днес отдаваме почит към това, което всички вие, работили в училището и свързани с неговата история и ние вашите наследници заедно сме съхранили.
Паното „Апостолите на България“ е част от историята на училището. Дълги години нямахме възможност да го обновим. Благодарение на дарителството на семейство Чукич това вече е реалност. Като директор им изказвам своята благодарност и всички ние се радваме, че това пано е обновено и красиво, и децата го пазят. Той подчерта, че паното е най-съхранената творба в Източните Родопи и то ще присъства на българската база в Антарктида.
Георги Трифонов беше изключителна личност, аз съм негов ученик, от него научих много. Той бе рисувач, илюстратор на книги и поет, каза развълнуван Владимир Чукич. Не бях завършил академията, когато е правил този фриз, но по-късно му помагах за един друг стенопис в училището в Крумовград. Наехме се да реставрираме това пано, защото знам как работеше Гошо. Открихме перфектно свършена работа като технология, за 30 години фризът беше малко увреден. В десният ъгъл е оставено квадратче с подписа на Трифонов, поставена е и табела с биографията му . Благодаря на ръководството за забележително и мило тържество. 100- годишнината на едно училище в Източните Родопи е родолюбив и прекрасен факт. Не знам колко училища могат да се похвалят с това, каза съпругата на Георги Трифонов, който ни напусна преди две години. Йорданка Трифонова сподели, че поводът да е в това училище е трогателен. Тук започва формирането й като човек, защото е била възпитаник на школото. Трогателно е и това, че присъства на почитта към едно от произведенията на Георги Трифонов. Тя благодари от свое име на семейство Чукич, защото без тях възстановяването на този стенопис не би било възможно. Благодари им и от името на Георги Трифонов. Сигурна съм, че той щеше да се радва от жеста, който направихте. Това щеше да е светлина в неговия живот, изпълнен с огорчения в последните му години, сподели тя. В училище „Отец Паисий“ бяха открити две изложби. Едната със снимки, разказващи за 100 годишната история на училището. Втората бе посветена на 250 години от написването на История славянобългарска и 290 г. от рождението на Паисий Хилендарски. Те са станали възможни с помощта на Регионалния исторически музей и Националния литературен музей. На този тъй светъл празничен ден не бяха забравени учителите – настоящи и ветерани. СОУ „ Отец Паисий“ организира среща на поколенията учители. С огромно вълнение и умиление се припомниха събития и случки от училищния живот.
И няма как да не оставиш следа в столетната история, когато си посветил живота и делото си на едно училище – „ Отец Паисий“!